XXVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
W dniach 15-20 kwietnia 2024 roku odbędzie się 27. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wiodące poznańskie ośrodki akademickie i naukowe zapraszają w tych dniach do swoich przestrzeni wszystkie osoby zainteresowane nauką i sztuką. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie sztuczna inteligencja.
W związku z rosnącym wpływem sztucznej inteligencji i jej bardzo szybkim rozwojem, w tym roku naukowcy pochylą się nad tym zagadnieniem i pokażą je w różnych aspektach i z perspektywy różnych dziedzin. Ze względu na to, że technologia oparta o sztuczną inteligencję dotyka niemal wszystkich wymiarów życia, prowadzi do nowych zachowań i może powodować nowego typu wyzwania, warto mieć tego świadomość.
Przy okazji tematu wiodącego w programie znajdą się znane już propozycje, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród publiczności. Na zakończenie przewidziano koncert organizowany przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Oficjalny program i zapisy
Jak co roku - nie zabraknie propozycji chemicznych! Zajęcia na Wydziale Chemii odbędą się 19 kwietnia (piątek).
Co w tym roku przygotowali nasi Chemicy? Zgodnie z motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu - czyli Sztucznej inteligencji - pojawią się propozycje takie jak "ChatGPT w laboratorium", "Zastosowanie sztucznej inteligencji w monitoringu zanieczyszczeń środowiska", "Sztuczna inteligencja w badaniu żywności chemia od kuchni", "Czy sztuczna inteligencja jest nieomylna w wyjaśnianiu przestępstw w naukach chemiczych w kryminalistyce?", "Policzmy się z chemią. Sztuczna inteligencja jako narzędzie chemik".
Nie zabraknie też innych zajęć laboratoryjnych i wykładów - sprawdzimy, co najbardziej smakuje wampirom, zbadamy szybkość różnych reakcji, dowiemy się, czy cukier krzepi, a także poznamy świat perfum, zielonych kosmetyków oraz krystalografii. To tylko kilka tytułów - koniecznie sprawdźcie wszystkie!
Do zobaczenia!
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
XXVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
Za nami kolejna edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział! Pracownicy, Doktoranci i Studenci naszego wydziału zadbali, aby nie zabrakło chemicznych atrakcji!
W tym roku uczestnicy zajęć dowiedzieli się co najbardziej smakuje wampirom, czy każdy ma pH, jak wygląda chemia od kuchni oraz czy molekuły są punktualne. Młodzi adepci nauki odkrywali prawa przyrody poprzez doświadczenia chemiczne, sprawdzili kinetykę reakcji, poznali osobliwe ciecze oraz naczynia ekologiczne będące alternatywą dla plastiku. Czekała na nich również LaboBaza wynalazców, zajęcia „Bądź ciekawski” czy „Zadziwiająca chemia”. Na koniec wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć przed wydziałem pokazy „Efektowna chemia”, podczas których nie zabrakło akcentów pirotechnicznych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli drzwi do świata nauki dla dzieci i młodzieży, zaciekawili, cierpliwie tłumaczyli i pokazywali piękno chemii.
Drodzy uczestnicy oraz opiekunowie – dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!
Zobacz fotorelację z wydarzenia
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz odwiedzenia naszego profilu na Instagramie, gdzie znajdziecie również kilka filmików!
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższą relacją przygotowaną przez Studio Filmowe UAM:
Projekt XXVI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zdobył dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki w ramach projektu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Uczestniczki i Uczestników wydarzeń prosimy o wypełnienie ankiety https://festiwal-ankieta2023.web.amu.edu.pl/?fbclid=IwAR3eMuArOVpPPW0pB4CwAzxyEKHKUGOexAbTVKmJlQSYJwrUZCcgugtpj2M