Data wydarzenia:

Wystawa "Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w listach i wyklejankach"

Dziekan Wydziału Chemii UAM w Poznaniu
Prof. dr hab. Maciej Kubicki
zaprasza na otwarcie wystawy

Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa
w listach i wyklejankach

Piątek, 16 lutego 2024 roku, godzina 9:45.

Collegium Chemicum (hol przy bibliotece)
Poznań, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 8


Z okazji Roku Szymborskiej Archiwum im. Karla Dedeciusa w Collegium Polonicum w Słubicach przygotowało wystawę zatytułowaną Wolę być czytelniczką wierszy cudzych niż własnych... Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w listach i wyklejankach”. Składa się ona z siedmiu wielkoformatowych rollupów w języku polskim i języku niemieckim, na których przedstawione są wybrane materiały pochodzące z zasobów słubickiego archiwum tłumaczy (wyklejanki, fragmenty listów, pamiątkowe dokumenty z uroczystości wręczenia literackiej Nagrody Nobla). Dodatkowo niektóre cytaty z prezentowanej korespondencji poetki i jej tłumacza umieszczone są na tkaninach wkomponowanych w całość instalacji. Zapoznanie się z tymi chronologicznie ułożonymi dokumentami daje możliwość prześledzenia rozwoju znajomości poetki i jej tłumacza, ale także recepcji twórczości Wisławy Szymborskiej w Niemczech. Praca nad wystawą miała kilka etapów. Koncepcję merytoryczną stworzyły dr Agnieszka Brockmann i dr Ksymena Filipowicz-Tokarska, które przejrzały i wybrały dokumenty, sporządziły ich transkrypcje i stworzyły plan historii. W pracach technicznych związanych z poszczególnymi dokumentami brał udział archiwista - Piotr Dziurda. Głównym założeniem badaczek było pokazanie znaczących momentów komunikacji Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa, która rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XX wieku i trwała do początku XXI wieku. Na tym etapie po wielu godzinach rozmów i interpretacji dokumentów, pracę nad projektem graficznym rozpoczął Adam Czerneńko. Ostatnim etapem było przygotowanie tłumaczenia na język niemiecki, którego podjął się Ulrich Räther – stworzył on również ciekawą propozycję odpowiednika wyrazu „wyklejanka” w języku niemieckim – Schnipselkleberei. Wystawa miała swoją pierwszą prezentację w murach Collegium Polonicum w Słubicach 2 lipca 2023 r. i towarzyszyły jej liczne wydarzenia kulturalne. Następnie mogli ją obejrzeć również studenci, wykładowcy i pracownicy Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Warto dodać, że do stworzenia tytułowej planszy oraz plakatu wystawy wykorzystaliśmy portrety Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa wykonane przez Elżbietę Lempp i Adama Czerneńko, który jest również autorem plakatu. Z kolei wyboru cytatów i opracowania projektu ich wykonania na tkaninach dokonał Tomasz Stefański. Zgody na wykorzystanie korespondencji udzieliły nam Fundacja im. Karla Dedeciusa oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej, która również objęła nasz projekt swoim patronatem. Wystawa jest wynikiem współpracy Archiwum im. Karla Dedeciusa, Collegium Polonicum w Słubicach, Fundacji im. Karla Dedeciusa, Fundacji Wisławy Szymborskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

dr Agnieszka Brockmann – literaturoznawczyni, bibliotekarka i archiwistka, kierownik Archiwum im. Karla Dedeciusa oraz Biblioteki Collegium Polonicum w Słubicach. Członek redakcji serii „OderÜbersetzen”, poświęconej tłumaczom i tłumaczeniom. Zainteresowania naukowe: literatura europejska XX wieku, translatoryka, ochrona i konserwacja zbiorów. Miłośniczka wyważonych proporcji, pięknego słowa i dźwięku nie tylko w literaturze i muzyce.

Adam Czerneńko - absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, studiów podyplomowych w zakresie informacji naukowej w Poznaniu, autor fotografii artystycznej, uczestnik wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Pracuje w Bibliotece Collegium Polonicum w Słubicach od grudnia 1996, czyli praktycznie od początku. Woli obserwować niż opowiadać, a obserwuje łapczywie - przyrodę, ludzkie relacje i światło. Niepoprawny optymista, który przedkłada jeden obraz nad tysiąc słów.

dr Ksymena Filipowicz-Tokarska -  literaturoznawczyni (Instytut Filologii Polskiej UAM w Poznaniu) zaangażowana w organizację wydarzeń kulturalnych w Collegium Polonicum  (m.in. cykl spotkań autorskich  i wywiadów z polskimi autorkami i autorami zaprezentowanych w publikacjach „Rozmowy na/o granicy”). Zainteresowania badawcze: polska proza kobieca,  edycja korespondencji literackiej oraz glottodydaktyka. Miłośniczka ogrodnictwa, hortiterapii i sztuki deklamacji.