Data wydarzenia:

Wykład z cyklu "Ars Chemiae" - prof. Andrzej Legocki

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejny wykład z cyklu

"Ars Chemiae, czyli poszerzanie chemicznych horyzontów z NKCh UAM",

który odbędzie się w poniedziałek 25 marca 2024
o godzinie 16:00 w sali 3.65
.

Wykład pod tytułem

"Dialogi symbiotyczne w przyrodzie na przykładzie naturalnych układów symbiotycznych"

wygłosi prof. dr hab. Andrzej Legocki,
doktor honoris causa naszej uczelni.

Serdecznie zapraszamy!


Profesor Legocki jest absolwentem kierunku chemicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów nie tylko był prezesem NKCh UAM, ale przede wszystkim przyczynił się do restytucji Naukowego Koła Chemików UAM po długim okresie nieistnienia. W latach 1962-1988 związany był z Katedrą Biochemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której kierował Zakładem Biosyntezy Białka. W roku 1983 podjął pracę w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, w którym kierował Pracownią Inżynierii Genetycznej oraz Biologii Molekularnej Roślin. W latach 1988-2003 pełnił funkcję dyrektora Instytutu. W tym czasie został wybudowany Ośrodek Nauki PAN przy ulicy Wieniawskiego oraz powołane zostało Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (1993). Od roku 2012 jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół charakteryzowaniu enzymów i czynników białkowych uczestniczących w syntezie białka oraz opisaniu kodujących właściwości naturalnych i syntetycznych matrycowych RNA. W późniejszym okresie skupił się na identyfikacji genów uczestniczących w biologicznym wiązaniu azotu w naturalnych układach symbiotycznych oraz opisaniu komunikacji sygnalnej pomiędzy roślinami i bakteriami.
Prof. Legocki jest autorem ponad 220 publikacji naukowych. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku międzynarodowych organizacji naukowych. W latach 2003-2006 był Prezesem Polskiej Akademii Nauk. W roku 2023 otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 2014 -2022 był Prezesem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jest Honorowym Obywatelem Poznania.