Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejny wykład z cyklu
"Ars Chemiae, czyli poszerzanie chemicznych horyzontów z NKCh UAM",
który odbędzie się w poniedziałek 25 marca 2024
o godzinie 16:00 w sali 3.65.
Wykład pod tytułem
"Dialogi symbiotyczne w przyrodzie na przykładzie naturalnych układów symbiotycznych"
wygłosi prof. dr hab. Andrzej Legocki,
doktor honoris causa naszej uczelni.
doktor honoris causa naszej uczelni.
Serdecznie zapraszamy!
Profesor Legocki jest absolwentem kierunku chemicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów nie tylko był prezesem NKCh UAM, ale przede wszystkim przyczynił się do restytucji Naukowego Koła Chemików UAM po długim okresie nieistnienia. W latach 1962-1988 związany był z Katedrą Biochemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której kierował Zakładem Biosyntezy Białka. W roku 1983 podjął pracę w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, w którym kierował Pracownią Inżynierii Genetycznej oraz Biologii Molekularnej Roślin. W latach 1988-2003 pełnił funkcję dyrektora Instytutu. W tym czasie został wybudowany Ośrodek Nauki PAN przy ulicy Wieniawskiego oraz powołane zostało Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (1993). Od roku 2012 jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół charakteryzowaniu enzymów i czynników białkowych uczestniczących w syntezie białka oraz opisaniu kodujących właściwości naturalnych i syntetycznych matrycowych RNA. W późniejszym okresie skupił się na identyfikacji genów uczestniczących w biologicznym wiązaniu azotu w naturalnych układach symbiotycznych oraz opisaniu komunikacji sygnalnej pomiędzy roślinami i bakteriami.
Prof. Legocki jest autorem ponad 220 publikacji naukowych. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku międzynarodowych organizacji naukowych. W latach 2003-2006 był Prezesem Polskiej Akademii Nauk. W roku 2023 otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 2014 -2022 był Prezesem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jest Honorowym Obywatelem Poznania.