Data publikacji w serwisie:

Znamy Laureatów V edycji konkursu Fund_Akcja!

24 marca w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Finał V Edycji konkursu Fund_Akcja. Organizatorem konkursu jest Fundacja UAM, która od lat wspiera studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu oraz zrzeszające ich organizacje i koła naukowe.

Wśród nagrodzonych projektów nie zabrakło akcentu chemicznego, a finansowanie uzyskały dwa projekty z Wydziału Chemii:

  • CINEMA TO CHEMIA - festiwal filmów chemicznych Prof. UAM dr hab. Renata Jastrząb, Laboratorium ds. dydaktyki chemii i kontaktów z otoczeniem społecznym
  • Dodatki do żywności. Nasi przyjaciele czy wrogowie? Prof. UAM dr hab.  Waldemar Nowicki, pełnomocnik Dziekana do spraw Klas Akademickich

Serdecznie gratulujemy!

Poniżej kilka słów o wyróżnionych przez Fund_Akcję projektach, o przebiegu których z pewnością będziemy informować już wkrótce!


CINEMA TO CHEMIA - festiwal filmów chemicznych

Ogólnopolski Festiwal Filmu Chemicznego to wydarzenie popularnonaukowe promujące szeroko pojętą chemię. W ramach festiwalu przewidziano trzy kategorie tematyczne:

  • Eksperyment - nagraj ciekawe i efektowne doświadczenie,
  • Ciekawostka - wyjaśnij intrygująca zagadnienia,
  • Chemia na wesoło - pokaż, że chemia jest świetną zabawą,

Nagrane filmy o długości max. 150s będą oceniane przez jury, które wyłoni laureatów. Jedną z nagród jest staż wakacyjny na Wydziale Chemii.
Gala Festiwalowa rozpocznie się pokazami doświadczeń chemicznych przeprowadzonymi przez Naukowe Koło Chemików i będzie transmitowana na kanale Wydziału tak aby każdy mógł wziąć udział w uroczystości.

Więcej o Festiwalu Filmu Chemicznego tutaj


Dodatki do żywności. Nasi przyjaciele czy wrogowie?

Założeniem projektu jest rozwijanie wśród uczniów wiedzy na temat substancji chemicznych stosowanych jako dodatki do żywności. Projekt ma na celu poszerzać wiedzę dotyczącą związków chemicznych zawartych w naturalnych artykułach spożywczych oraz rozwijać u uczniów szkół średnich i podstawowych umiejętność krytycznej oceny dodatków wprowadzanych do żywności.

Realizacji tego założenia służyć będą, oprócz regularnych zajęć laboratoryjnych oraz warsztatowych, również spotkania międzyszkolne, tzn. Sympozja, na które uczniowie przygotowują projekty badawcze dotyczące tytułowych problemów. Praca nad projektem trwa około rok, a wnioski muszą być poparte doświadczeniami. Wszystkie Sympozja, koncentrować się będą na problematyce dużego cyklu „Chemia jest wszędzie” a odnosić się będą do szerokiego aspektu dodatków do żywności, a także zdrowego żywienia.”

źródło: uniwersyteckie.pl Fot. Przemysław Stanula