Data publikacji w serwisie:

Zmarł śp. prof. Jerzy Siepak

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu
29 czerwca 2024 r. zmarł

śp. Prof. dr hab. Jerzy Siepak

-emerytowany Pracownik Wydziału Chemii UAM,
kierownik Zakładu Analizy Wody i Gruntów w latach 1990 - 2014.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 8 lipca o godz. 10:00 w Kościele pw. Narodzenia Pańskiego, os. Stefana Batorego 113. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo  (od strony ul. Warszawskiej)
o godz. 12:00.

Rodzinie i Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia składają Dziekan wraz z całą społecznością Wydziału Chemii UAM.


Prof. dr hab. Jerzy Siepak urodził się w dniu 14.08.1943 w miejscowości Czechy koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim. W 1961 ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Następnie wybiera studia chemiczne na Wydziale Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1967 roku zostaje magistrem chemii, a następnie w 1973 roku broni rozprawę doktorską i otrzymuje stopień doktora chemii. W 1988 otrzymuje habilitację a rok później jest docentem na Wydziale Chemii UAM. Tytuł profesora odbiera od Prezydenta RP w 1999 roku.

W 1990 roku prof. dr hab. Jerzy Siepak zostaje powołany na funkcję kierownika Zakładu Analizy Wody i Gruntów (ZAWIG) Wydziału Chemii UAM. Poza pracą na Wydziale pełni wiele ważnych funkcji takich jak: jest członkiem prezydium Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Komisji Analityki Środowiskowej Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Ochrony Środowiska Oddziału Poznańskiego PAN oraz Przewodniczącego Rady Programowej Stacji Ekologicznej UAM. Ponadto był Rzeczoznawcą w zakresie ochrony środowiska w Ministerstwie Środowiska i biegłym Wojewody Poznańskiego. Ekspert Polskiej Izby Ekologii, Ekspert Panelu Recenzentów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W okresie od 1995 roku prof. dr hab. Jerzy Siepak zostaje powołany na stanowisko Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Collegium Polonicum w Słubicach. Związany z harcerstwem w ramach ZHP oraz z historią Kłecka i Słubic oraz ich promocją. Jest honorowym obywatelem miasta Słubice.

Opublikował ponad 300 prac naukowych, wypromował ośmiu profesorów (w tym czterech profesorów belwederskich), 16 doktorów, 152 magistrów i 270 licencjatów. Był recenzentem wielu profesur, habilitacji i doktoratów w Polsce i zagranicą. Jego autorstwa lub współautorstwa są 24 książki oraz 10 patentów.

WSPOMNIENIE

W dniu 29 czerwca 2024 zmarł Profesor Jerzy Siepak. Wybitny naukowiec z dziedziny chemii analitycznej oraz inicjator ochrony środowiska, zarówno w aspekcie akademickim, jak i naukowym.

Ale napisać o Nim, że był wybitnym Specjalistą w swoim fachu, to zdecydowanie za mało, zwłaszcza dla nas, jego wychowanków z Drużyny ZAWiG (Zakład Analizy Wody i Gruntów). Jako nasz Kapitan, Profesor był nie tylko dla nas mentorem i ogromnym wsparciem merytorycznym w naszych drogach zawodowych związanych z chemią i pracą w strukturach akademickich, ale był i zawsze będzie dla nas PRZYJACIELEM.

To On zawsze o nas dbał, nawet w najdrobniejszych sprawach, motywował i wspierał w osiąganiu tego co po ludzku było często niemożliwe, doradzał nie tylko zawodowo, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiał aspekt ludzki. Dzięki niemu nauczyliśmy się jak poruszać się w świecie akademickiej administracji, jak zdobywać środki na nasze pomysły naukowe, jak radzić sobie ze studentami, jak znaleźć balans pomiędzy pracą na uczelni a życiem w domu. Zawsze miał dla nas czas, którego nam często brakowało, towarzyszył nam nie tylko jak zdobywaliśmy kolejne stopnie i tytuły naukowe, ale był z nami w radosnych i trudnych momentach naszego prywatnego życia.

Nigdy nie narzekał, miał łatwość nawiązywania kontaktu z każdym i w każdym wieku. Jego historie z czasów młodości i nie tylko, były dla nas nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim Jego życia  i Jego spojrzenia na świat i ludzi. Bo właśnie – ludzie, byli dla Profesora Jerzego Siepaka najważniejsi, bez względu na tytuły naukowe, punkty czy „impact factory”.

Zostawił po sobie bardzo dużo i mamy nadzieję, że tego co nas nauczył nie zmarnujemy.

Drużyna ZAWiG


LIST KONDOLENCYJNY Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM

Wiadomość o śmierci Prof. Jerzego Siepaka napełniła nas smutkiem, ale też uprzytomniła nam bezbrzeżną wobec Niego wdzięczność. W środowisku naukowym znany jako wybitny chemik, dla nas był i pozostanie przede wszystkim wiernym przyjacielem. Z inicjatywy śp. Profesora Siepaka w 2008 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM powstało Archiwum Włodzimierza Odojewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XX i pierwszej dekady XXI wieku. Pan Profesor cieszył się wieloletnią przyjaźnią z Włodzimierzem Odojewskim, a po jego śmierci stał się także wytrwałym kustoszem jego pamięci. Prof. Jerzy Siepak był przekonany, że cenne dla polskiej humanistyki archiwum pisarza powinno znaleźć się w jego rodzinnym mieście, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Konsekwencja, bezinteresowna troska, niespożyta energia i dar pozyskiwania sprzymierzeńców przez Pana Profesora pozwoliły ten niełatwy plan zrealizować. Prof. Jerzy Siepak włączał się w inicjatywy naukowe i upamiętniające poświęcone Odojewskiemu, które od kilkunastu lat podejmowane są przez zespół Archiwum i całą społeczność wydziałową. Nie byłoby to możliwe bez wielkiego wkładu śp. Profesora.

Rodzinie, Przyjaciołom, Współpracownikom i Uczniom Pana Profesora oraz całej społeczności Wydziału Chemii UAM przekazujemy wyrazy szczerego współczucia!

W imieniu władz i całej wspólnoty Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz
Dziekan Wydziału