Wykład "Bismuth redox catalysis" - dr. Josep Cornella

Szanowni Państwo,

po wakacyjnej przerwie, serdecznie zapraszamy Państwa na czwarty wykład z cyklu AMU Invited Lecture Series in MODERN CATALYSIS, który odbędzie się w czwartek, 06 października o godz. 10.00 na platformie TEAMS.

Wykład pt. "Bismuth redox catalysis"  wygłosi Dr. Josep Cornella z Max-Planck-Institut fur Kohlenforschung, Muelheim an der Rurh, Germany  (https://www.cornellab.com)

Link do spotkania - MS Teams

Dr. Joseph Cornella urodził się w Katalonii. W 2008 roku ukończył Uniwersytet w Barcelonie uzyskując tytuł magistra w zakresie chemii organicznej, realizując badania z zakresu chemii aliloboranów. Studia doktorancie odbył w Wielkiej Brytanii w Londynie, na Queen Mary University w grupie prof. Igora Larrosy. Stopień doktora uzyskał w 2012 roku, pracując nad zastosowaniem aromatycznych kwasów karboksylowych jako donorów grup arylowych w katalizowanych reakcjach dekarboksylacji. Następnie powrócił do Katalonii jako postdoc w ramach stypendium Marie Curie w grupie Prof. Rubena Martina (Prof. Martin będzie również wykładowcą w ramach kolejnej serii wykładów). Ten okres pracy naukowej dotyczył nowych transformacji wykorzystujących aktywację wiązań C-O katalizowaną kompleksami niklu, a także insercji CO2 do związków organicznych. W 2015 roku uzyskał stypendium Beatriu de Pinos na badania w grupie prof. Phil S. Baran w The Scripps Research Institute w Kalifornii w USA.  W 2017 roku został zatrudniony jako lider w Max-Planck-Institut für Kohlenforschung in Mülheim an der Ruhr w Niemczech (w Zakładzie Chemii Metaloorganicznej). W tym samym roku został liderem Sustainable Catalysis Laboratory tego instytutu.

Jego aktualne badania dotyczą odkrywania i wdrażania prostych, katalitycznych, zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska alternatyw w chemii organicznej. Jest autorem ponad 60 publikacji, z których większość ukazała się w najlepszych czasopismach, tj. Science, Nature, Angew. Chem. Int. Ed., J. Amer. Chem. Soc., Nature Catal (h-indeks 30, Scopus). W 2020 uzyskał ERC Strarting Grant. Jego badania zostały wyróżnione licznymi nagrodami, m.in. Organometallics Distinguished Author Award (2022), Novartis Early Career Award (2021), Kyoto Rising Star Lectureship (MSD Life Science Foundation – Japonia, 2021), Heinz Maier- Leibnitz-Preis (Deutsche Forschungsgemeinschaft, 2021), Bayer Early Excellence in Science Award (2020), Otto Röhm Gedächtnisstiftung Forschung Preis (2020).

W załączeniu przesyłam streszczenie wykładu oraz plakat. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym naukowym wydarzeniu i zapoznania się z tak niecodzienną katalizą związkami bizmutu. Jestem przekonany, że wykład ten będzie niezwykle ciekawy i inspirujący, pokazujący różne meandry współczesnej katalizy.

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
JOSEP_CORNELLA_abstract_MODERN-CATALYSIS_4.pdf 30.09.2022 Malwina Gabryel
Pobierz PDF JOSEP_CORNELLA_abstract_MODERN-CATALYSIS_4.pdf(894.4 KB)