Słowo Dziekana na nowy Rok Akademicki

Szanowni Państwo, cała uniwersytecka wspólnoto Wydziału Chemii UAM,

zaczyna się kolejny rok akademicki, nareszcie na żywo, po dwóch latach formy dość bezosobowej, zdalnej, za pośrednictwem internetu. Co prawda, rok temu wydawało nam się, że sytuacja się normalizuje, że jeszcze trochę poczekamy, pandemia się skończy i wrócimy do normalności. Niestety, bandycka napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że wcale nie wróciliśmy, a strachy i niepokoje tylko się wzmogły. Boimy się wojny, boimy się zimy, boimy się… A jednak mam nadzieję, że ten rok akademicki będzie normalny i będziemy spokojnie i bezpiecznie pracować w laboratoriach, salach wykładowych i ćwiczeniowych, bez konieczności zmian planu.

Jej Magnificencja Rektor naszego uniwersytetu, profesor Bogumiła Kaniewska na wczorajszej uroczystej inauguracji cytowała zeszłoroczne wystąpienie laureata medalu Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis, profesora Ignacego Lewandowskiego, łacinnika, wielkiego humanisty. Wszystkim bardzo polecam lekturę bądź (lepiej nawet) posłuchanie tego krótkiego wykładu, z którego zacytuję dwa fragmenty. Pierwszy, o prawdzie: życzę, aby słudzy nauki traktowali na serio zasadę, której ślubowali, że będą szerzyli prawdę, bo jest ona większa niż największa przyjaźń: Amicus Plato, sed magis amica veratis. Wybraliśmy chemię jako naszą pasję, a to oznacza, że chcemy poznawać i odkrywać prawdę o świecie, co więcej, że jesteśmy przekonani, że taka prawda istnieje. Trzymajmy się tego przekonania. Nie dajmy sobie wmawiać, że prawda jest produktem społecznym, albo że są różne prawdy.

Dalej prof. Lewandowski życzył sługom nauki, aby w swoich badaniach nie zapominali o ludzkiej postawie, w której zawarte są i godność, i tolerancja, i umiar, i przede wszystkim pokora, przeciwniczka pychy.

Życzę nam wszystkim dobrego roku, spokojnego i bezpiecznego, w którym będziemy zadowoleni z wyników naszej pracy.

Prof. dr hab. Maciej Kubicki
Dziekan Wydziału Chemii UAM