Senat UAM nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Andrzejowi Legockiemu na mocy z 19 grudnia 2022 roku. Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa odbyła się dziś, czyli 30 maja 2023 roku.
Andrzej Legocki zajmuje się biochemią i biologią molekularną roślin. Biochemik przeprowadzał m.in. pionierskie badania nad mechanizmami biosyntezy białka u roślin wyższych. Dzisiejszy wykład, który wygłosił w Auli Lubrańskiego poświęcił rozwinięciu poglądu, iż fundamentem współczesnej filozofii przyrody jest chemia.
Życiorys doktora honorowego przedstawił dziekan Wydziału Chemii prof. Maciej Kubicki. Prof. Legocki ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UAM, zaraz po zdobyciu tytułu magistra rozpoczął pracę zawodową jako technolog w Poznańskich Zakładach Zielarskich „Herbapol”.
- Codziennie do 14:30 uczestniczył w badaniach nad związkami roślinnymi, takimi jak kapsaicyna, eskulina i eskulentyna, a po piętnastej przenosił się do Collegium Chemicum przy ulicy Grunwaldzkiej, aby jako wolontariusz angażować się w badania i dydaktykę w pracowni profesora Macieja Wiewiórowskiego - mówił o początkach kariery naukowej doktora honorowego prof. Kubicki.
Pod kierunkiem prof. Jerzego Pawełkiewicza Andrzej Legocki napisał rozprawę doktorską w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Na poznańskiej Akademii Rolniczej uzyskał stopień doktora habilitowanego i tytuł profesora nauk przyrodniczych oraz był kierownikiem Zakładu Biosyntezy Białka. Jednocześnie był związany z Zakładem, a później Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN. Kierował w Pracownią Inżynierii Genetycznej, a następnie Pracownią Biologii Molekularnej Roślin. W latach 1988–2003 pełnił również funkcję dyrektora tej jednostki. W latach 2003–2006 był prezesem PAN, a obecnie jest jej członkiem rzeczywistym.
Cały artykuł dostępny na stronie Życia Uniwersyteckiego
Tekst Ewa Konarzewska-Michalak
Fot. Adrian Wykrota