Data publikacji w serwisie:

Obchody 100. rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego

Po stu latach od nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego Marii Skłodowskiej-Curie, z inicjatywy prof. UAM dr. hab. Tomasza Pospiesznego oraz dr Iwony Taborskiej, przekazano dyplom honorowy wnuczce uczonej - prof. Hélène Langevin-Joliot.

Dwudniowa uroczystość z udziałem honorowych gości odbyła dzięki wsparciu Władz Dziekańskich Wydziału Chemii oraz Władz Rektorskich UAM.  Wydarzenie zostało objęte patronatem Jej Magnificencji Rektor prof. Bogumiły Kaniewskiej i honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Pana Jacka Jaśkowiaka.

Podczas oficjalnego przekazania dyplomu, które odbyło się 8 listopada w Sali Lubrańskiego, Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska tak mówiła o Marii Skłodowskiej-Curie:

-Dziś możemy śmiało powiedzieć, że wyprzedzała swoją epokę. Była ikoną czasu emancypantek. Torowała drogę do sukcesu dla wielu kobiet, bo w ówczesnym świecie nie było im łatwo jednak dzięki samozaparciu, pracowitości i oddaniu, osiągnąć można bardzo Cieszę się, że nasz Uniwersytet, już na samym początku jego funkcjonowania, przyznał tak wybitnej postaci swoją najwyższą godność i docenił jej działalność

Laudację oraz łacińską treść dyplomu odczytał prof. Tomasz Pozpieszny.

Wzruszona ceremonią prof. fizyki jądrowej Hélène Langevin-Joliot podkreślała, że Noblistka była osobą niezwykle skromną, ale również świadomą, dla której niezwykle ważne było to, by szanować innych.
- Owszem, musiała zmierzyć się z licznymi trudnościami, ale zawsze, mimo tego, że była naukowczynią, zawsze była bardzo oddaną matką i zawsze pamiętała o swojej rodzinie, którą stawiała bardzo wysoko - dodała wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie.

9 listopada na naszym Wydziale odbył się wernisaż wystawy "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce." oraz sympozjum naukowe. Zaproszonych gości powitała Pani Prodziekan, Prof. Renata Jastrząb oraz Prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką Prof. Michał Banaszak. Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego Prof. Izabela Nowak przekazała na ręce Profesor Hélène Langevin-Joliot jedno z najwyższych odznaczeń PTChem - Godność Członka Honorowego, zarówno dla Profesor Langevin-Joliot jak i Prof. Pierre`a Joliot.

„Gdyby Maria mogła być tutaj z nami, z pewnością zabrałaby głos i mówiła o nauce. Powiedziałaby, jakie idee kryją się za nauką. Ja także chciałabym do tego dzisiaj nawiązać, ponieważ jestem przekonana, że Maria -Skłodowska Curie powiedziałaby, że nauka jest nadzieją dla ludzkości i świadczy o tym, jakiego postępu dokonuje ludzkość dzięki nauce. I zapewne powiedziałaby też o tym, że naukę zawdzięczamy nie jednej osobie – to jest wspólny wysiłek wielu osób, nie tylko tych wielkich, Noblistów, o których mówi się głośno. Naukę tworzą setki naukowców codziennie, dokładając kamyczek po kamyczku do tego wspólnego dzieła, a od czasu do czasu zdarzy się wielkie wydarzenie, które jest kolumną podtrzymującą całą tą konstrukcję.” – mówiła o odkrywczyni polonu i radu Profesor Hélène Langevin-Joliot.

Po oficjalnym otwarciu wystawy przez Panią mgr Ewelinę Wajs-Baryłę, odbyło się seminarium naukowe z udziałem gości honorowych: prof. Hélène Langevin-Joliot, Hanny Karczewskiej (prawnuczki Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry Marii), dr. inż. Piotra Chrząstowskiego (prawnuka Józefa Skłodowskiego, brata Marii), Renaud Huynh (dyrektora Muzeum Curie w Paryżu) oraz dr Natalie Pigeard-Micault. Wykłady wygłosili dr. inż. Piotr Chrząstowski, prof. Marek Sikorskiego i prof. Tomasz Pospieszny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za tak liczny udział w wydarzeniu, a organizatorom i pomysłodawcom za zrealizowanie tej przepięknej uroczystości!

Wystawę twórców projektu „Piękniejsza strona nauki” można podziwiać na naszym Wydziale do 22 grudnia, a wszystkim zainteresowanym historią Marii Skłodowskiej-Curie a także innych kobiet, które odegrały niebagatelne role w historii nauki, zachęcamy do zapoznania się z książkami autorstwa Prof. Tomasza Pospiesznego.