Data publikacji w serwisie:

Mgr Paulina Ratajczyk i mgr Michał Sulik Laureatami Konkursu Marszałka „Wielkopolska dla Planety 2030”.

Wśród siedmiu Laureatów Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” w kategorii Nauka znalazło się dwoje młodych naukowców z naszego Wydziału - mgr Paulina Ratajczyk oraz mgr Michał Sulik (Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych - Nauki Chemiczne).

Celem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” jest promowanie innowacyjnych firm i podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych. Nagrody w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach: „Nauka” oraz „Biznes”. Kategoria „Nauka” adresowana jest do doktorów i doktorantów, których aktywność naukowa dotyczy zintegrowanych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i ochrony klimatu.
  • mgr Paulina Ratajczyk
    „W poszukiwaniu wydajniejszych organicznych materiałów fotowoltaicznych - od modyfikacji chemicznych po wpływ warunków ekstremalnych”
  • Ideą projektu jest poszukiwanie wydajniejszych, trwalszych i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, umożliwiających usprawnienie technologii fotowoltaicznych. Aby lepiej zrozumieć zależności między strukturą a właściwościami fizykochemicznymi materiałów fotowoltaicznych, należy zbadać wpływ temperatury i ciśnienia na związki wykorzystywane do pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego.

  • mgr Michał Sulik
    „Unexpected rearrangement of ivermectin in the synthesis of new derivatives with trypanocidal and antiplasmodial activities”
    (M. Sulik, D. Fontinha, D. Steverding, S. Sobczak, M. Antoszczak, M. Prudêncio, A. Huczyński)
  • Celem pracy było przeprowadzenie racjonalnych, chemicznych modyfikacji cząsteczki iwermektyny, które miały skutkować otrzymaniem pochodnych o wysokim indeksie terapeutycznym, a więc wysokiej aktywności przeciwpasożytniczej w połączeniu z wysoką selektywnością działania. Jako choroby modelowe wybrano malarię i trypanosomatozę afrykańską. Związki te mogą być rozważane jako potencjalni kandydaci na leki przeciwpasożytnicze stosowane w weterynarii.

Wyróżnieni naukowcy będą uczestniczyć w spotkaniach dotyczących sztucznej inteligencji w Singapurze, czeka na nich również dwutygodniowy pobyt w centrum naukowym Danau Girang Field Centre w Malezji na wyspie Borneo.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 14 marca. Nagrody wręczał Marszałek Województwa Marek Woźniak, a w spotkaniu wzięli również udział Jacek Bogusławski (Członek Zarządu Województwa) oraz prof. UAM Jędrzej Wierzbicki (prodziekan Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu ).

Gratulujemy!

Fot. UMWW