Data publikacji w serwisie:

"mała skala W WIELKIM POZNANIU"

Dnia 15. stycznia 2022 roku na Wydziale Chemii UAM odbyła się w reżimie sanitarnym ogólnopolska konferencja dla nauczycieli chemii zorganizowana przez Laboratorium ds. dydaktyki chemii i kontaktów z otoczeniem. Uczestników powitała w imieniu Władz Rektorskich - Pani Rektor prof. dr hab. Joanna Wójcik, a w imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Chemii – Pani Dziekan prof. UAM dr hab. Renata Jastrząb. Następnie zaproszeni goście zaprezentowali Doświadczenia szkolne z wykorzystaniem suchego lodu, możliwe do przeprowadzenia w każdej pracowni - Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia (a właściwie Centrum techniki eksperymentu w małej skali). Jest to dobrze znany nauczycielom chemii zespół zajmujący się popularyzacją chemii i dydaktyki chemii. Do ich największych osiągnięć  zaliczyć można zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Jednostek Przyrodniczych Kształcenia Pozaformalnego (organizator IBE MEN) oraz wpisanie Centrum na listę Miejsc Odkrywania Talentów MEN, a także prowadzenie grupy zrzeszającej nauczyli chemii na portalu Facebook.

Następnie o WideoLekcji czyli jak ugryźć temat filmowania, dokumentowania i archiwizacji nagrań wideo podczas lekcji chemii i nie tylko opowiedział dobrze znany nie tylko nauczycielom, ale także uczniom chemii Pan Belfer Nauczyciel z Internetów – absolwent Wydziału Chemii UAM. Pan Belfer w 2018 roku został wybrany przez Microsoft Polska jednym z czterech najbardziej innowacyjnych nauczycieli w Polsce. Kanał w serwisie YouTube zasubskrybowało już ponad 60 000 osób! Filmy na kanale Pana Belfra od 2018 roku zostały wyświetlone ponad 1 200 000 razy, a widzowie spędzili nad nimi w sumie ponad 11 700 000 minut.

Po krótkiej przerwie nauczyciele mogli w laboratoriach Wydziału Chemii wziąć udział w warsztatach: Przez żołądek do serca chemików prowadzonych przez dr Małgorzatę Bartoszewicz i dr. Grzegorza Krzyśko z Laboratorium ds. dydaktyki chemii i kontaktów z otoczeniem oraz/lub Wszystko z zestawu do infuzji prowadzonej przez Łukasza Spornego i Piotra Wróblewskiego z Centrum Chemii w Małej Skali.

Najwytrwalsza nauczycielka rozpoczęła podróż do Poznania o 4 rano, żeby zdążyć na konferencję. Co o konferencji pisali nauczyciele?

Inspirująca i szalenie ciekawa sobota, świetne warsztaty w super towarzystwie Agnieszka W-F

Dziękuję serdecznie Centrum Chemii w Małej Skali, Panu Belfrowi - nauczycielowi z Internetów, Władzom Wydziału Chemii UAM, szczególnie Laboratorium ds. dydaktyki chemii, za wykłady i warsztaty. To wydarzenie było bardzo potrzebne szczególnie teraz, gdy tak trudno jest ,,normalnie" porozmawiać.  Aleksandra O.

Dziękuję <3 było cudnie, a że w Poznaniu to już w ogóle, Wydział Chemii UAM wielkie WOW. Anna P.

Dziękujemy bardzo <3<3<3
Ten Wydział jest przepiękny, na taki mogłabym wrócić studiować (chociaż mówiłam ostatnio że już dość i nie ma opcji). [...] Spotkanie bardzo inspirujące, i wywołujące dużo dużo dużo uśmiechu 😊. Jasia

tekst: dr Małgorzata Bartoszewicz, dr Grzegorz Krzyśko