Naukowcy z naszego Wydziału autorami książki „Eksperymentalna chemia organiczna”!

Dr Jakub Grajewski, Prof. UAM dr hab. Karol Kacprzak, dr Katarzyna Koroniak-Szejn, dr Natalia Prusinowska, Prof. UAM dr hab. Magdalena Rapp, Prof. UAM dr hab. Paweł Skowronek, Prof. UAM dr hab. Anna Szwajca oraz Prof. UAM dr hab. Justyna Walkowiak- Kulikowska autorami książki „Eksperymentalna chemia organiczna” Wydawnictwa Naukowego UAM. Już na pierwszy rzut oka widać, że pozycja ta będzie skarbnicą wiedzy zarówno dla studentów chemii, wykładowców jak i pasjonatów chemii organicznej. Co o książce liczącej niemalże 700 stron (!) mówią jej autorzy?

„Niniejsza książka prezentuje całkowicie nowe podejście do eksperymentalnej chemii organicznej dla początkujących. Ma na celu zilustrować eksperymentami cały, typowy materiał wykładowy podstawowego kursu chemii organicznej, nauczyć syntezować i charakteryzować związki organiczne oraz przedstawić typowe techniki laboratoryjne.

Preparaty zostały pogrupowane odpowiednio do typów reakcji organicznych a każdy rozdział zawiera krótki wstęp teoretyczny. Mapy transformacji i ciągi syntetyczne pokazują powiązania syntetyczne między preparatami w skrypcie oraz pozwalają usystematyzować wiedzę z chemii organicznej a także dostrzec piękno syntezy organicznej, w której cel syntetyczny można osiągnąć różnymi drogami.

Książka zawiera także opis typowych technik laboratoryjnych zawierających praktyczne wskazówki dla studentów oraz przedstawia wybór i opis najważniejszych baz danych niezbędnych dla chemika organika. Dodatkowo, dla wygody prowadzących pracownię oraz studenta dla każdego preparatu oznaczony został jego stopień trudności i czas wykonania.

Z „Eksperymentalną chemią organiczną” poznasz, zrozumiesz i polubisz chemię organiczną."

Serdecznie gratulujemy sukcesu i ogromu pracy włożonej w stworzenie tej jakże ważnej pozycji literaturowej! Książka możliwa do kupienia w wybranych księgarniach internetowych i stacjonarnych a już niebawem również do wypożyczenia w naszej Bibliotece Wydziałowej.

Eksperymentalna chemia organiczna nawiązuje tematycznie do kursu podstawowego chemii organicznej dla studentów chemii, jednak nie jest to tylko Kurs podstawowy. Podręcznik stanowi wyborne uzupełnienie dla uniwersyteckich podręczników chemii organicznej, do których obecnie sięgają najczęściej wykładowcy i studenci. … Kompetentnie przedstawione mechanizmy reakcji i rozważania teoretyczne pozwolą studentom na zrozumienie prowadzonych eksperymentów, a doskonale opracowane przepisy pozwalają zatytułować ten podręcznik preparatyką organiczną dla studentów. … Podręcznik ma też szanse wyjść poza akademickie mury - w rękach utalentowanego nauczyciela będzie pomocą w zainteresowaniu światem chemii organicznej najlepszych uczniów szkół średnich.

Z recenzji prof. Jacka Młynarskiego (Instytut Chemii Organicznej PAN Warszawa)