VIII Akademia Projektów Chemicznych

W piątek 25 października 2019 roku w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się „VIII Akademia Projektów Chemicznych”. Tego dnia publiczność wysłuchała jedenastu prelekcji i obejrzała sześć posterów, wszystkie na temat: „Wachlarz wonności”. Należy nadmienić, że w tym roku projekty zostały przygotowane przez uczniów z dziewięciu różnych szkół.
Przebieg Akademii był obserwowany przez uczniów, nauczycieli, dyrekcję VIII LO i jury konkursu, w składzie: pan prof. dr hab.  Lechosław Łomozik, pani prof. dr hab.  Krystyna Nowińska, pani dr hab. Justyna Walkowiak – Kulikowska.
Zarówno poziom prelekcji jak i posterów był w tym roku wyjątkowo wyrównany. Dodatkową trudnością dla jury były piękne zapachy unoszące się w auli a przygotowane przez uczestników konkursu: indyjskie kadzidełka, kwiatowe i owocowe potpourri, perfumy wyprodukowane domowym sposobem, bomby do kąpieli we wszystkich barwach tęczy i cudnych zapachach, olejki do ciast i różane mydełka. Mnogość zapachów nie ułatwiała pracy!

Ostatecznie zwyciężczyniami zostały uczennice z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim. Aleksandra Szymańska i Julia Muszyńska otrzymały nagrodę za sprawozdanie z pracy badawczej: "Nastroje inspirowane zapachem, czyli nasz pomysł na potpourri”. Wyróżnienie otrzymały uczennice Afrodyta Chadzinikuolau, Patrycja Kubiak i Jolanta Góralczyk z I LO w Poznaniu za „Ekstrakcyjne pozyskiwanie zapachu z suszonych pąków kwiatowych goździkowca korzennego” oraz uczennice z ósemki Maja Spychalska i Marianna Misiak za sprawozdanie zatytułowane „Koci raj”. Nagrodę za najlepszy poster „Pachnący ogród w samochodzie”, otrzymała Joanna Cykowiak uczennica z VIII LO.
Na zakończenie akademii wykład na temat: „Ach..., jak zapachniało chemią!” wygłosiły panie dr Monika Bilska-Markowska i dr hab. Justyna Walkowiak-Kulikowska.

„VIII Akademię Projektów Chemicznych” przygotowali uczniowie z VIII LO w Poznaniu wraz z nauczycielką chemii Iwoną Nowińską-Karoń.

Zapraszamy do udziału w IX edycji Akademii Projektów Chemicznych, której tematem przewodnim będzie: „Daj mi haust czystej wody, czystego powietrza!”.