VII Akademia Uczniowska

8 marca 2019 odbyła się po raz siódmy na Wydziale Chemii UAM Akademia Uczniowska, święto akademickich klas gimnazjalnych oraz akademickich klas szkół podstawowych. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania była: ”Chemia w sporcie”. Uczniowie prezentowali wyniki swoich badań podczas sesji posterowej, wysłuchali wykładu dr. Grzegorza Krzyśko na temat chemii emocji oraz obejrzeli pokaz doświadczeń chemicznych w wykonaniu studentów NKCH. W spotkaniu uczestniczyło ponad 250 uczniów ze szkół zarówno z Poznania jak i z województwa wielkopolskiego. W kategorii  klas VII i VIII przyznano dwie równorzędne główne  nagrody Akademii uczniom Szkoły Podstawowej nr 11  z Poznania za projekt: „Biegologika” oraz  uczniom Szkoły Podstawowej nr 3  z Konina za projekt: ”Tajemnice szczypiornistów”. W kategorii Gimnazjum zwyciężyli uczniowie  Szkoły Podstawowej z klasami gimnazjalnymi im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie za projekt: „Badanie utraty elektrolitów na drodze pocenia się w zależności od wieku, płci oraz rodzaju aktywności fizycznej. Obliczenie koniecznej suplementacji płynami izotonicznymi”. Wszystkie grupy uczestniczące  w realizacji projektów otrzymały dyplomy oraz upominki książkowe. VII Akademię Uczniowską uświetnił swoją obecnością Dziekan Wydziału Chemii prof. dr hab. Henryk Koroniak. Nagrody dla uczniów sponsorował Wydział Chemii UAM.