VI Akademia Projektów Chemicznych

W piątek 27 października 2017 roku w auli VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się spotkanie klas akademickich pracujących pod patronatem Wydziału Chemii UAM. Odbyło się ono w ramach "VI Akademii Projektów Chemicznych", której tematem były „Kleje i spoiwa”. Spotkania te mają charakter międzyszkolnego konkursu na najlepsze sprawozdanie z pracy badawczej uczniów.
Gościem VI Akademii Projektów Chemicznych był pan Dziekan Wydziału Chemii UAM prof. dr hab. Henryk Koroniak.
Wystąpienia uczniów oceniało jury w składzie przewodniczący prof. dr hab. Lechosław Łomozik oraz prof. dr hab. Krystyna Nowińska i prof. UAM dr hab. Anna Gąsowska. W tegorocznej edycji konkursu przyznano dwie pierwsze nagrody i jedno wyróżnienie.
Laureatami pierwszej nagrody zostali: uczennica VIII LO w Poznaniu Marianna Humska za projekt: "Klejąca krawcowa "  oraz uczniowie  LO w Grodzisku Wielkopolskim Konstanty KineckiBartek Duczyński za projekt: "Pomysłowy Dobromir zostaje specjalistą od klejów".  Wyróżnienie przyznano uczennicy I LO  z Jarocina Hannie Nowak za projekt „Naturalny klej – żelatyna”.
W tym roku jury oceniało także prace prezentowane podczas sesji posterowej. Przyznano jedną nagrodę, którą otrzymał  Wojciech Kłos, uczeń VIII LO w Poznaniu za projekt:  "Spoiwa: lutowanie, spawanie i zgrzewanie".

Na zakończenie spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu na temat:  „Makrocząsteczkowe pochodne fluoru – unikalny pierwiastek, mnogość zastosowań” , który wygłosiła pani dr Justyna Walkowiak – Kulikowska absolwentka VIII LO, a obecnie adiunkt w Zakładzie Syntezy i Struktury Związków organicznych na Wydziale Chemii UAM.

Zapraszamy do udziału w VII edycji Akademii Projektów Chemicznych, której tematem przewodnim będzie: "(Al)Chemia w sztuce”.