Strategia Wydziału
Strategia rozwoju Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dokument wyznaczający kierunki działania Wydziału w czterech priorytetowych obszarach: badaniach naukowych, kształceniu, relacjach z otoczeniem oraz zarządzaniu.
Ostatnie lata przyniosły wiele istotnych zmian dla szkolnictwa wyższego, dając nowe szanse rozwoju, ale również stwarzając istotne zagrożenia zwłaszcza w sferze finansowania badań i prowadzenia procesu dydaktycznego. Program rozwoju uczelni, a także jego podstawowych jednostek organizacyjnych, powinien być z jednej strony jasno określony, a z drugiej na tyle elastyczny aby można było w porę sprawnie uwzględniać zachodzące zmiany. Temu celowi służyć ma przedstawiona Strategia rozwoju Wydziału.
Systematyczne wdrażanie założeń tego dokumentu, z uwzględnianiem istotnych zmian zewnętrznych dotyczących szkolnictwa wyższego ma zapewnić jednostce wiodącą rolę w kraju, dostrzeganą również na świecie, a także stwarzać dogodne warunki do sukcesywnego wprowadzania i wdrażania innowacyjnych programów kształcenia, metod nauczania i uczenia się przez całe życie.
Realizacja tak założonych celów jest możliwa tylko przy pełnym zrozumieniu przez nas wszystkich, także doktorantów i studentów naszego Wydziału, zadań zawartych w Strategii. Jestem przekonany, że jedność i spójność działań wydziałowej społeczności ukierunkowana na wykonanie jasno określonych celów strategicznych doprowadzi do harmonijnego i dynamicznego rozwoju Wydziału Chemii, a tym samym przyczyni się do urzeczywistnienia naszych wizji Uniwersytetu i Wydziału.
Prof. dr hab. Henryk Koroniak
D z i e k a n
Poznaj treść strategii na lata 2013-2019
WIZJA WYDZIAŁU CHEMII
Pragniemy, aby Wydział Chemii był profesjonalnie zarządzaną, podstawową jednostką organizacyjną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zapewniającą najwyższy poziom badań naukowych i kształcenia.
MISJA WYDZIAŁU CHEMII
Misją Wydziału Chemii UAM jest poszerzanie wiedzy, zapewnianie kadr specjalistów i inspirowanie kierunków rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Misję będziemy realizować przez:
- prowadzenie badań naukowych i kształcenie;
- tworzenie postępu naukowego;
- otwartość na szeroką współpracę;
- kierowanie się etycznymi zasadami;
- kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry;
- systematyczne modernizowanie programów kształcenia;
- zapewnienie dostępu do najnowocześniejszego warsztatu badawczego;
- profesjonalne zarządzanie;
- rozwój kultury jakości zarówno w badaniach naukowych jak i kształceniu;
- integrację społeczności akademickiej wokół rozwiązywania problemów badawczych i procesu kształcenia;
- inspirowanie i odpowiadanie na potrzeby społeczno-gospodarcze środowiska;
- harmonijne łączenie na różnych poziomach kształcenia, powszechności i masowości z elitarnością.