Noc Naukowców 2023

Kolejna Noc Naukowców za nami!

Dzieci, młodzież a także dorośli mieli okazję przekonać się, czy Pszczółka Maja ma w swoim ulu laboratorium chemiczne, sprawdzić Ekologiczne wskaźniki pH i zgłębić Świat wody, wziąć udział w LaboBazie wynalazców i zajęciach Bądź Ciekawski, zrobić Zielone kosmetyki. Dowiedzieli się nieco O Świetle bez ściemniania oraz zobaczyli pokaz efektownych doświadczeń Lux Chemica. W ramach zajęć dodatkowych nasi Naukowcy przygotowali warsztaty "Zadziwiająca chemia", "Znikająca masa?", "Chemik detektywem", "Osobliwe ciecze, czyli kolorowy i niezwykły świat roztworów" oraz wykłady z pokazami doświadczeń - "Eksperyment chemiczny potwierdzeniem praw przyrody", "Czy do temperowania czekolady potrzebna jest temperówka?" i "Co potrafią porosty - takie małe, a takie dzielne".

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i aktywny udział w zajęciach, wszystkim prowadzącym za przygotowanie ciekawych wydarzeń i pokazanie piękna chemii w prosty, łatwy do zrozumienia i fascynujący sposób, wszystkim, którzy swoim wsparciem i zaangażowaniem przyczynili się do realizacji Nocy Naukowców na Wydziale Chemii UAM!

Zobacz fotorelację z Nocy Naukowców 2023 na Wydziale Chemii UAM

manga

Noc Naukowców 2022

Jest taki dzień w roku, kiedy każdy może być Naukowcem. Wydarzenie to nosi nazwę „Noc Naukowców” i odbyło się w tym roku piątek, 30 września.

Chętnych do zgłębienia chemicznych tajemnic nie brakowało – wykłady z pokazami chemicznymi oraz zajęcia laboratoryjne przyciągnęły całe tłumy Młodych Naukowców! Dzieci, młodzież a także dorośli mieli okazję zgłębić wiedzę o fotowoltaice, ekologicznych wskaźnikach pH oraz wejść do chemicznego świata wody.

W ramach wydarzeń towarzyszących Nocy Naukowców odkryli możliwości porostów, zobaczyli jak mogą reagować ze sobą pierwiastki chemiczne, zabawili się w chemików-detektywów, stworzyli własne kosmetyki oraz odkryli tajniki perfumiarstwa. Unikatowe właściwości substancji, które towarzyszą nam w codziennym życiu poznali na zajęciach „Bądź ciekawski”, „LaboBaza wynalazców”, „Zadziwiająca chemia” czy „Osobliwe ciecze”.

Jak wyglądała Noc Naukowców na naszym Wydziale? Sprawdź tutaj!

dzieci jako szaleni naukowcy

Noc Naukowców 2021

Za nami kolejna Noc Naukowców. Ta popularno-naukowa impreza o międzynarodowym zasięgu miała miejsce również i na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Przygotowane przez pracowników naszej uczelni wykłady, pokazy naukowe, warsztaty oraz prezentacje, jak zwykle, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczestników biorących udział w tym wydarzeniu.

Tegoroczna Noc Naukowców odbywała się w formie hybrydowej.  Na oficjalnym kanale Noc Naukowców UAM w serwisie YouTube można zapoznać się z wykładem dotyczącym "Chemicznych aspektów fotowoltaiki", zobaczyć pokaz doświadczeń "Chemia Świateł i Barw", zaznajomić się z właściwościami "Osobliwych cieczy" i poznać podstawy chemii żywności na zajęciach "Czy wiesz, co jesz?" Dodatkowo, w studiu live gościła Prof. Agata Dąbrowska opowiadając o powietrzu i jego zanieczyszczeniach, które mogą być niezwykle niebezpieczne dla człowieka (od 2:14:30)

Jak wyglądała Noc Naukowców na naszym Wydziale? Sprawdź tutaj!

Oficjalna strona poznańskiej Nocy Naukowców

naukowiec w niebiesko-zielonym stroju supermena